امروز یکشنبه 05 بهمن 1399
asansor.cloob24.com
0

معرفت نفس

شناخت نفس در اولین مرحله لازم است؛ زیرا کلید سعادت دوجهان می­باشد. و شناخت نفس، تقویت می­نماید شناخت آفریدگار را؛ چنانچه حضرت رسولاکرم (ص)فرمود: «مَن عَرَفَ نَفسَه فَقَد عَرَفَ رَبَه» (هر که نفس خود را شناخت،پس به تحقیق خدا را شناخت)و شناخت نفس، موجب می­شود که بشر اشتیاق به تحصیلکمالات و تهذیب اخلاق پیدا کند. ِالّا با سایر حیوانات تفاوتی ندارد؛ زیرا آن­هااز خودشناسی، فقط این را می­دانند که موجودی می­باشند دارای سر و صورت و دست و پاو چشم و گوش و غیره، یا هر وقت طعام خورند رفع اَلَم گرسنگی­شان می­شود و هر زمانفضولات طعام­شان خارج شود، دوباره اندرون­شان خالی می­شود و گرسنه می­گردند وهکذا؛ پس یگانه فرقی که انسان با حیوان دارد همان تحصیل خودشناسی است و لذا خداوندمتعال درباره هیچ موجودی از موجودات نفرمود آنچه را که درباره انسان فرمود و آنفرموده این است: «وَ لَقَد کَرَّمنا بَنی آدَم» (هر آینه به تحقیق گرامی داشتیمپسران آدم را). و یا در مقام تعریف انسان می­فرماید: «فَتَبارک الله اَحسَنُالخالقینَ» (پس بزرگ است خدایی که بهترین آفرینندگان است).

و فقط بین جمع موجودات این خلعت را به قامت انسان پوشانید ومُتَوَّج به تاج «و فضلناهم علی کثیر ممن خلقنا تفضیلا» (و آن­ها را بر بسیاری ازموجودات که خلق کرده­ایم، برتری بخشیدیم.)گردانید.

نفس انسانی دارای هفت اسم می­باشد:

1-   طبع                        2- نفس                   3- قلب                              4-روح 

5- سِرّ                          6-خفی                   7- اَخفی

و هر کدام از این اسامی، معانی مخصوصی را دارا می­باشد بر حسب مرتبه و مقامنفس؛ لکن تماما در حقیقیت یک چیزند و آن چیزی است که به سبب آن ادراک معقولات می­نماید.و بدن برای روح حکم مَرکَب را دارد تا مادامی که روح تعلقش به بدن است می­تواندبرای خود کسب حقایق و معارف نماید و تقرب به حق پیدا کند و برای روح در مملکت بدنقوه­ای است که آن را قوه عاقله می­نامند و حکم پادشاه را دارد در مملکت بدن.

 

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه